گزارش فارس از پخش سری جدید جهانشهری ها

* رویش سبز در قاره سرخ/ رشد گرایش به اسلام و تشیع در آمریکای لاتین

به تصویر کشیدن رشد گرایش به اسلام در این منطقه و خصوصا مظلومیت و غربت شیعیان آمریکای لاتین یکی دیگر از اهداف سری جدید مستند «جهانشهری ها» است.

میثم حلاجان از تهیه‌کنندگان این مجموعه نیز می‌گوید: در برخی از کشورهای این منطقه مانند بولیوی و پرو، تا قبل از حضور ادگاردو اسعد هیچ شیعه بومی وجود نداشت. در حالی که امروز در این کشورها مراکز فعال شیعیان توسط تازه مسلمانان بومی اداره می شود، هرچند شیعیان این کشورها در غربت و محرومیت به سر می برند. وی افزود: در مجموعه «جهانشهری ها» به طور نمونه و به شکل کاملا عینی شاهد شکل گیری نخستین اجتماع شیعیان در منطقه اپوریماک در جنوب کشور پرو هستیم.

* 40 کلیسا در سه کیلومتر مربع/ تبلیغات گسترده فرقه بهاییت

اسفندیاری کارگردان این مجموعه ضمن دعوت از مراکز دینی، موسسات مذهبی و علما و فضای حوزه های علمیه جهت توجه به وضعیت شیعیان منطقه آمریکای لاتین گفت: منطقه آمریکای لاتین از نظر تعداد پیرو، مهمترین مرکز مسیحیت کاتولیک در جهان است. در برخی شهرها، مانند کیتو پایتخت اکوادور، حدود 40 کلیسا، عبادتگاه و راهبه خانه در منطقه ای به وسعت تنها سه یا چهار کیلومتر مربع ساخته شده است. همچنین در این منطقه نفوذ صهیونیست ها، وهابی ها و بهایی ها بسیار قابل توجه است. در برخی کشورهای کوچک این منطقه در سال های اخیر چند هزار نفر از بومیان جذب فرقه بهاییت شده اند. اما متاسفانه مبلغان شیعه در این مناطق انگشت شمار هستند.

* حساسیت آمریکا به حضور ایران و فعالیت شیعیان

اسفندیاری افزود: متاسفانه وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز اهمیت و اولویت چندانی برای این منطقه 600 میلیون نفری قائل نیستند، در حالی که مختصر فعالیت های ایران در این منطقه در سال های قبل آنقدر برای آمریکا اهمیت داشت که قانونی در کنگره برای محدود کردن حضور ایران در آمریکای لاتین تصویب کردند. آمریکایی ها حتی به فعالیت های فرهنگی و دینی شیعیان نیز حساس هستند به گونه ای که با اعمال فشار بر دولت مکزیک این کشور را وادار کردند تا ادگاردو اسعد روحانی شیعه آرژانتینی را ممنوع الورود کند.

عوامل این مجموعه عبارتند از: نویسنده و کارگردان: شهاب اسفندیاری. تهیه کنندگان: محمد حسام پور، میثم حلاجان. مدیرتولید: مهدی جهانگیری. تصویربرداران: شهریار نیکان، محمد حسام پور. تدوین: روزبه سجادی. صداگذاری: محمد حسین حیدری. موسیقی: علیرضا معتمدی. عنوان‌بندی: روح‌اله موحدی. مجری طرح: مرتضی قاسمی.

/ 1 نظر / 40 بازدید
آ . د . م

سلام خیلی مستند عالیه ایه ... واقعا مبلغ برای اعزام به دنیا خیلی کم داریم در عوض تو قم فراوونه ! ای کاش میشد با ادگاردو صجبت کرد و بهش کمک مالی کرد برای ارسال کتبی مثل ( قرآن حکیم ) - ( منتخب میزان الحکمه ) - ( رجبعلی خیاط ) و پخش در جاهایی که صلاح میدونه .