«جهانشهری‌های ۲» سفرنامه‌ ای درباره اسلام در آمریکای لاتین

خبرگزاری تسنیم: شهاب اسفندیاری نویسنده و کارگردان مجموعه مستند «جهانشهری‌ها» گفت: سری دوم این مجموعه قالب سفرنامه‌ای دارد و داستان آن در شش کشور کاستاریکا، ونزوئلا، کوبا، اکوادور، بولیوی و پرو می‌گذرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شهاب اسفندیاری نویسنده و کارگردان مجموعه مستند «جهانشهری‌ها» درباره ویژگی‌های این اثر گفت: سری اول جهانشهری‌ها در کشور انگلستان تصویربرداری شده بود اما در سری دوم آن به 6 کشور آمریکای لاتین سر زده‌ایم. این مستند از کاستاریکا شروع می‌شود. به ونزوئلا، کوبا، اکوادور، بولیوی و پرو می‌رسد. در این سری همراه با ادگاردو اسعد یکی از جهانشهری‌ها در سری اول به این کشور‌ها سفر کرده‌ایم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه مردم آشنایی چندانی با کشورهای آمریکای لاتین ندارند، در ابتدای هر قسمت شرح مختصر و مقدمه‌ای درباره وضعیت اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی کشور‌ها بیان می‌کنیم و به نوعی تاریخ و فرهنگ آن‌ها معرفی می‌شود. همچنین در تعدادی از قسمت‌ها به سراغ مسلمانان به ویژه شیعیان ساکن در این کشور‌ها رفته و با آن‌ها صحبت می‌کنیم و با مراکز فرهنگی و دینی این مناطق آشنا می‌شویم.

اسفندیاری به بعضی از تفاوت‌های ساختاری سری اول و دوم «جهانشهری‌ها» اشاره کرد و افزود: سری اول این مستند قالب اپیزودیک داشت و هر قسمت به گفت‌و‌گو با یک فرد اختصاص می‌یافت اما سری دوم مجموعه قالب سفرنامه‌ای دارد و شخصیت محور است. زیرا بیشتر بر فعالیت‌ها و اقدامات ادگاردو تاکید می‌شود اما در بعضی از قسمت‌ها یعنی حدود 7 قسمت هم به طور مستقل به مصاحبه با بعضی از مسلمانان ساکن در کشورهای آمریکای لاتین اختصاص می‌یابد.

مستند «جهانشهری‌ها» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که سری دوم آن در 25 قسمت 25 دقیقه‌ای آماده پخش است. سری اول این مجموعه در 13 قسمت 25 دقیقه‌ای سال 91 به پخش رسید و تاکنون به سه زبان فرانسه، ترکی و اردو دوبله شده و از شبکه سحر به پخش رسیده است. همچنین شبکه قرآن سیما نیز به بازپخش مجموعه پرداخته و این روز‌ها از شبکه سه سیما نیز بازپخش می‌شود.

سایر عوامل برنامه عبارتند از تدوین: روزبه سجادی، مدیرتولید: مهدی جهانگیری، موسیقی: علیرضا معتمدی، ساخت تیتراژ: روح الله موحدیف تصویربردارا: محمدحسام‌پور و شهریار نیکان، صداگذاری: محمدحسین حیدری، گفتارمتن: امیرحسین مدرس.

لینک خبر:

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/447987

انعکاس در سایت سینما پرس:

http://www.cinemapress.ir/news/53489

/ 0 نظر / 55 بازدید