سایت الف: هر برنامه جهانشهری ها به اندازه صدها ساعت سخنرانی مذهبی، تاثیر دارد

پایگاه اطلاع رسانی الف در یادداشتی به قلم «لیلی محسنی» به سیمای جمهوری اسلامی و شبکه سه به خاطر تولید برنامه جهانشهری ها تبریک گفت.

در این یادداشت آمده است: «شاید هر یک از مستند های ۳۰ دقیقه ای "جهانشهری ها" به اندازه صدها ساعت سخنرانی مذهبی، تاثیر داشته باشد چراکه تفاوت اصلی مستند جهانشری ها با سخنرانی ها و برنامه های کلیشه ای مذهبی-سیاسی این است که "جهانشهری ها" نه تنها شعار نمی دهد، بلکه پیام خود را «کاملاً غیر مستقیم» به بیننده منتقل می کند. یعنی یک واقعیت مستند را صادقانه روایت می کند و قضاوت و نتیجه گیری را به بیننده می سپارد.»

متن کامل این یادداشت در زیر از نظرتان می گذرد:

 

به توصیه یکی از دوستان، چند قسمت از مستند«جهانشهری ها» ساخته دکتر شهاب اسفندیاری و محصول شبکه سوم سیما را از اینترنت تماشا کردم. مستندی صمیمی، گیرا و بسیار پرمغز بود که در هر قسمت، سرگذشت شهروندی غربی را نشان می داد که با اسلام آشنا شده و ایمان آورده است.

جهانشهری ها به موضوعاتی می پردازد که سالهاست برنامه های معارفی صدا و سیما باصدایی بلند اما خالی از خلاقیت های بصری و فنون رسانه ای درباره اش صحبت می کنند: «گرایش به دین و معنویت»، «اسلامگرایی»، «کشش فطری بشر به خدا، اسلام»، «پیام ها و مضامین عالی مذهب تشیع» و «دستاوردهای معنوی و فرامرزی انقلاب اسلامی»

شاید هر یک از مستند های ۳۰ دقیقه ای "جهانشهری ها" به اندازه صدها ساعت سخنرانی مذهبی، تاثیر داشته باشد چراکه تفاوت اصلی مستند جهانشری ها با سخنرانی ها و برنامه های کلیشه ای مذهبی-سیاسی این است که "جهانشهری ها" نه تنها شعار نمی دهد، بلکه پیام خود را «کاملاً غیر مستقیم» به بیننده منتقل می کند. یعنی یک واقعیت مستند را صادقانه روایت می کند و قضاوت و نتیجه گیری را به بیننده می سپارد. کاری که برنامه های متعارف سیما و بخصوص اخبار سیما، بر عکس آنرا اجرا می کنند یعنی می خواهند نتیجه مورد نظرشان را به بیننده شان القا و به زور در ملاج بیننده فرو کنند!

در این شرایط رقت محتوایی برنامه های سیما و در این وانفسا که « نیوشا ضیغمی» را در نقش «دختر چادری» بکار می گیرند و در سالهایی که خبرنگاران اخبار سیما درگزارش های مردمی خود، بجای سوال از مردم «جواب می پرسند»، مستند جهانشهری ها غنیمتی پرارزش است.

به شبکه سوم سیما بخاطر جهانشهری ها تبریک می گوئیم و امیدواریم روش «غیر مستقیم» ارایه پیام در سیما، از استثنا به قاعده تبدیل شود.

http://alef.ir/vdcb05b8frhbzsp.uiur.html?172563

 

بازتاب این مطلب در ستون یادداشت های سایت رویش نیوز:

http://rooyeshnews.com/public/15-notes/29649-3910919092421.html

/ 0 نظر / 45 بازدید