توهم «خود رستگار پنداری» در ما به وجود آمده است

وی اضافه کرد: گاهی دیده می‌‌شود که توهم «خود رستگار پنداری» در بعضی از ما به صرف شیعه بودن و یا مسلمان زاد بودن یا به دلیل زندگی در یک کشور اسلامی بوجود می‌آبد. وقتی در خارج از این مرز و بوم می‌بینیم که دیگر مسلمانان با چه سختی‌هایی دین خود را پیدا کرده اند و به حقیقت آن پی بردند و بعد با چه سختی‌هایی برای نشر، تبلیغ و حفظ دین تلاش می‌کنند امثال بنده شرمنده می‌شویم.

اسفندیاری یادآور شد: این حسی بود که ما در پشت دوربین هنگام مواجهه با این شخصیت‌ها داشتیم و مشاهده کردیم که در خیلی از مخاطبین هم این احساس پدید آمده. در بسیاری از پیامک‌های برنامه آمده بود که ما احساس کردیم که دربرابر این شخصیت‌ها چقدر دستمان خالی است. این موضوع اهمیت دارد همان طور که خداوند در قرآن می‌فرماید «إِنَّ الْإِنسَانَ لَیَطْغَى أَن رَّآهُ اسْتَغْنَى.» انسان همین که خود را بی‌نیاز می‌پندارد٬ طغیان می‌کند (علق- 6 و 7)» احساس استغنا و بی‌نیازی مقدمه فساد و شقاوت است.

وی ادامه داد: همیشه اولیا و بزرگان ما و آنهایی که در اوج قلل معرفت و عرفان بوده‌اند شدیدا در مقابل خداوند خاشع و فروتن بوده‌اند و این‌ها باید برای ما درس باشند. دیدار با شخصیت‌های این مستند برای خود من هم تلنگری بود و نشان داد که این عرصه جای کار زیادی دارد و در کل انسان برای طی مراحل تکامل، چه از نظر شخصی و چه اجتماعی، چقدر راه نرفته و مسیر نپیموده دارد.

 

این فعال فرهنگی تصریح کرد: ما در محیط کشورمان نعمت‌هایی داریم که قدرشان را از فرط ظهور و تکرار نمی‌دانیم. وقتی می‌بینیم یک تازه مسلمان در کوبا 6 ساعت سفر می‌کند فقط برای اینکه در یک جلسه دعای کمیل شرکت کند حیرت می‌کنیم. وقتی می‌بینیم یک خانمی از دو اتاق خانه‌اش یک اتاق را اختصاص می‌دهد تا اولین مسجد شیعیان در یک کشور تاسیس شود و چهار نفر در آن نماز بخوانند شگفت‌زده می‌شویم.

اسفندیاری افزود: وجود نگاه تحقیرآمیز به ملل و قومیت‌های مختلف و شهروندان کشورهای همسایه ناشی از رسوب افکار ناسیونالیستی و نژادگرایانه است که در دوران پهلوی روشنفکرانی در آثار ادبی، فکری و فلسفی خود نشر دادند و متاسفانه امروز گاهی در رسانه‌ها و ادبیات رسمی هم آن مضامین تکرار می‌شود.

وی اضافه کرد: نتیجه آن این شده است که ما نسبت به مردمان افغان، عرب، پاکستانی، آفریقایی و خواهران و برادران مهاجر بعضا با تعابیر ناشایستی برخورد می‌کنیم. هشدار در قبال این نگاه‌ها و رفتار‌ها هم وجه دیگر و پیام قرآنی دیگری بود که خواستیم در این مجموعه تذکر بدهیم و یادآوری کنیم.

اسفندیاری اظهار کرد: امیدوارم در این زمینه موفق عمل کرده باشیم، زیرا پیام‌هایی از سوی مخاطبان داشتیم که مثلا می‌گفتند ما نگاهمان نسبت به مردم افغان منفی بود اما با مشاهده قسمتی از این برنامه در مورد یک افغانی که نویسنده تئاتر و فردی فرهیخته‌ای بود از طرز تفکر خودمان شرمسار شدیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل زیرساخت‌های فکری که در عصر پهلوی پی‌ریزی شده است قوانین مهاجرت‌پذیری کشورمان یکی از سخت‌ترین قوانین مهاجرت‌پذیری در دنیاست. افراد زیادی از شیعیان ملل دیگر وجود دارند که دوست دارند به ایران سفر و یا در آن زندگی کنند؛ اما به دلیل قوانین موجود نتوانستند در این کشور حضور یابند. از نظر اسلام هر مسلمانی حق دارد در هر جای سرزمین اسلامی اقامت کند. اگر چه مرزهای جغرافیایی ملی فاصله‌هایی ایجاد کرده، اما نباید اینگونه باشد که برای یک مسلمان شیعه فارسی‌زبان، امکان اقامت در یک کشور غیراسلامی غیر هم‌زبان غیر هم‌دین آسانتر باشد از حضور در یک کشور هم‌زبان هم‌دین و همسایه.

اسفندیاری در مورد شخصیت‌هایی که در مستند «جهانشهری‌ها» معرفی شدند گفت: برخی از آنان به دلیل فعالیت‌های رسانه‌ای که داشتند شناخته شده‌تر بودند. برخی از آنها نیز انسان‌های گمنام بودند که آنها را پیدا کردیم. فیلم‌سازی از زندگی آنها، راضی کردنشان برای این کار و هماهنگی برای تصویربرداری بسیار سخت بود. یکی از مهمترین دلایل آن این بود که نمی‌خواستند فعالیتشان در حوزه دین و قرآن دست‌خوش ریا شود.

وی ادامه داد: در این مجموعه مستند هدفمان انتخاب کسانی بود که هم تجربه مهاجرت و زندگی در میان فرهنگ‌ها و ملل مختلف را داشته باشند و هم در عین حال مسلمانان فعال، معتقد و موثری باشند تا تنوع ملی و قومی را در حالی که همه مسلمانند و در جهت ترویج دینشان فعالیت می‌کنند نشان دهیم.

اسفندیاری در پایان از مخاطبانی که با تماس‌ها و پیگیری‌هایشان نیرویی مضاعف به تیم تولیدکننده بخشیدند تشکر کرد و گفت: امیدواریم اثرات و برکات این مجموعه در اصلاح برخی نگرش‌ها موثر واقع شود. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از مخاطبان شامل معلمان و مسئولان مدارس و ارگان‌های مختلف تقاضای تکثیر مجموعه به صورت DVD را داشتند، امیدواریم با حمایت مسئولات ذیربط این امر تحقق یابد.

/ 4 نظر / 25 بازدید
محمد

سلام من برنامتون رو دنبال میکنم.ظاهرا فصل اول تموم شده.اما گفته بودید که شخصیت اقای حمزه دو قسمت داره ولی ظاهرا فقط یک قسمت پخش شده.درسته؟

علی

با سلام توی همین وبلاگ یا خودتون تصمیم ندارید که همه قسمت ها(بصورت کامل) رو با کیفیت نسبتا مطلوب برای دانلود روی اینترنت بگذارید؟خیلی ها از جمله خود من وقتی چندین قسمت از برنامه گذشته بود و خیلی صدا کرد، بیننده کار شما شدیم.

مازیار

سلام من می خواستم لینک دانلود رو برای یکی از دوستان چینیم بفرستم که دانلود کنه. به مذهب علاقه منده اما از چین این لینک های اوینی و غیره فیلتر انگار حتما یه فکری براش بکنین می تونه خیلی بهشئن کمک کنه بذارینش یو تیوب مثلا ممنون

اطهر

یادش بخیر مستند توپی بود منتظر قسمت های بعدیش هستیم