عون علی خلفان مهمان امشب «جهان‌شهری‌ها»

خبرگزاری تسنیم : در قسمت چهارم از مستند «جهان‌شهری‌ها» علی خلفان از مسلمانی خود و نگاهش به اسلام می‌گوید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چهارمین قسمت از مستند «جهان‌شهری‌ها» امشب از شبکه‌ی سوم سیما پخش می‌شود. این قسمت از مجموعه، درباره‌ی «عون علی خلفان» ناشر قرآنی است که در نیویورک سکونت دارد. او سی سال است که قرآن را با ترجمه‌ی انگلیسی در نواحی مختلف جهان منتشر می‌کند.

این ناشر با بودجه‌ شخصی ِ خود میلیون‌ها نسخه قرآن و کتب مذهبی چاپ کرده و 20 سال است که در تمام نمایشگاه‌های کتاب دنیا، غرفه‌ می‌گیرد و ابتکاری که در هر نمایشگاه به کار می‌گیرد این است که به تمام رهگذران یک قرآن جیبی با ترجمه‌ی انگلیسی، هدیه می‌دهد.

عون علی خلفان به افراد بسیاری قرآن هدیه کرده است که می‌توان از میان آنها نلسون ماندلا، بعضی از فرماندهان آمریکایی، شخصیت‌های علمی، موسسه‌ی نوبل و حتی زندانی‌های آمریکایی را نام برد.

شخصیت های مستند جهان‌شهری‌ها انسان‌های «ترا-ملی» (Transnational) هستند که بین هویت های ملی مختلفی در «تردد» هستند.

اسفندیاری کارگردان این مستند درباره این مجموعه می‌گوید: "بزرگترین توفیق من در ساخت این مجموعه، آشنایی و دیدار با انسان هایی پاک و دل هایی نورانی بود که در گوشه و کنار این جهان، طریق معرفت و کمال را به فضل و لطف الهی چنان پیموده اند که موجب حیرت و غبطه می شد.در ساخت این مجموعه هم اهداف مختلفی مد نظرم بود: شالوده شکنی افسانه «ملت»، قداست زدایی از تفاخرهای نژادپرستانه، به تصویر کشیدن تجدید حیات اسلام در دنیای معاصر، افسون زدایی از «غرب» و نهایتا تدارک پیوستی تصویری بر مقاله ی «فرهنگ علمایی».

/ 4 نظر / 23 بازدید
زهرا

کاش فقط یه ذره از ایشون یاد میگرفتیم :( غرفه ایران هیچ کتاب رایگانی عرضه نمیکرد. هیچ کدوم از غرفه داران مشتری مدار و اکتیو نبودن. این باعث تاسفه :( باید ار خودمون خجالت بکشیم که یه پیرمرد هندی الاصل امریکایی توانایی هاش از ما بیشتره

سلام

واقعا باعث مباهات و افتخاره که فردی آمریکایی این قدر به نشر قرآن و اسلام همت داشته باشه و تلاش کنه تا دیدگاه افراد رو نسبت به اسلام تغییر بده درحالی که ما در یک کشور اسلامی هستیم و رفتارهایی از مسلمان شیعه می بینیم که... هیهات...

احسان ر

ای کاش منابع مالی فعالیت های او را کمی روشن میکردید. مثلا معلوم میشدکه او کمک مالی دریافت میکند یا نه؟ آیا از سودحاصل از نشر هدیه میکند یا چیز دیگر؟ و ای کاش همه مدعیان تبلیغ در میهن ما این مرد خدایی را دیده باشند؛ شاید اندکی به خود ایند. بخش مربوط به شهدای ایرانش واقعا تاثیرگذار بود... نکته مهم این است که وجه "جهان شهری بودن" این آقا نسبت به وجه مبلغ بودنش و عاشق بودنش بسیار کم رنگ است. از متن های پیاده شده قسمت های پیشین هم چنین استنباطی کردم. یعنی در انها هم وجه سیاسی کار نسبت به هسته معنایی مرکزی که پی آن هستید ظاهرا پررنگ تر میشود

نوروزی

توانمندی اثرگذاری انسان در جهانی که زندگی می‌کند بسیار است. ما ارزش و توانمندی های خودمان را نمی‎شناسیم. جهانشهری ها شاید ما را به خودمان بیاورند. من به آقای عون علی و همانندان او درود می‌فرستم.